5G Teknolojisi Intel ile Sahne Aldı!

Paylaş

Ülkemizde daha yeni 4.5G internet bağlantı hızına geçmiş iken, şaşırtıcı bir haber Dünya’nın teknoloji merkezi olan Amerika’dan geldi. Amerika’nın en büyük operatör şirketlerinden biri olan AT&T 5G testlerini gerçekleştirmek için kısıtlı bir alanda kullanıma açacağını duyurdu.

5G Teknolojisi için gerekli olan standart ve protokol çalışmaları günümüzde hızlı bir şekilde yürütülse de 2020’den önce gelmeyeceği kesin bir şekilde belirtiliyor. Hal böyle iken AT&T firmasının yaptığı atılım hem büyük bir cesaret örneği hem de verilerin izlenmesi açısından çok önemli bir bilgi kaynağı olacak. Sınırlı bir kullanım alanı oluşturduğu halde kullanımı kendi içerisinde değil, gerçek müşteri kitlesi ile yapmayı amaçlayan firma 5G Kullanımını açacağı yerleşke olarak, Intel firmasının Austin Texas’ta bulunan ofislerinde kullanılacağını açıkladı.

Bu hamlenin yapılması ise biraz gecikmiş gözüküyor. Sebebi ise, geçtiğimiz haziran ayında, 5G Teknolojisi için alan denemelerini yaptığını duyuran Verizon şirketi oldu. Verizon şirketi standartlar ve protokoller adımını daha hızlı bitirmesi ön görülürken AT&T’ firmasının bu adımı işlerin dengesini değiştireceğinin göstergesi oldu.

5G Teknolojisini Yakından Tanıyın!
Kısaca tanımlamak gerekirse 5G, 5.Nesil Kablosuz İletişim Teknolojisi demektir. G kavramı akıllı telefonların artması ile beraber mobil internet kullanımı yoğunlaşınca hayatımıza giren bir terim oldu. Şuanda Dünya’nın yarısı 4G teknolojisi kullanırken diğer yarısı ise 3G teknolojisini kullanmaktadır. Aradaki farklara bakacak olursak, 3G saniyede 28 megabit internet hızına erişmenizi sağlıyor. 4G ise 100 megabit civarında internet hızına erişmenizi sağlıyor. 5G ise 1000 megabit internet hızı üstüne çıkmamızı sağlayacak olan bir teknolojidir. Ayrıca daha az güç tüketmesi ise kullanım sebebini güçlendirecek ayrı bir konu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir