Akıllı Saatlere İlgi Azalıyor!

Paylaş

Talebin artması beklenirken ilginin azaldığı teknoloji olan akıllı saatler için üreticiler alarm vermiş durumda. Akıllı saatlere büyük bir yatırım yapan Samsung ve Apple başta olmak üzere teknoloji devlerine kötü haber British News’dan geldi. Teknoloji dergisi British News’un yaklaşık 2000 katılımcı ile yaptığı araştırma ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Buna göre önümüzdeki 5 yılda akıllı saat almayı düşünenlerin sayısı sadece 40’ta kaldı. Bu da yaklaşık olarak %2 dolaylarında bir tüketici endeksini teşkil ediyor. Yani, akıllı saatlere ilgi, günden güne artmak yerine neredeyse bitme seviyesine gelmiş durumda. Bunun başında ise, bir çok yerde akıllı saat kullanımının yasaklanması.

Avrupa ve Türkiye’de özellikle genç hedef kitlesine hitap eden akıllı saatlerin okul ve resmi kurumların bir çoğunda yasaklanmış olması, akıllı saat almayı düşünen gençlerin geri adım atmasına neden oluyor. Yani, gençler, okulda takamadığı ya da resmi kurumlarda taşıyamayacakları bu aksesuarları satın almanın çok da mantıklı olmadığını düşünüyor.

Haberin servis edilmesinden sadece birkaç saat içerisinde Apple hisseleri %0.1 Samsung hisseleri ise %0.7 düşmüş durumda. Bunun daha da kötüleşeceği senaryoları da konuşulmaya başlandı. Akıllı saatlere olan ilginin azalmasının birkaç nedeni daha var aslında. Bunlardan biri de, ağırlığı konusunda ciddi sıkıntılar ile karşılaşılmış olması. Zira, akıllı saatler, normal saatlere göre neredeyse yarı yarıya daha ağır. Yine bir başka neden de, sürekli şarj sorunu ile karşı karşıya kalınması. Şarjı unuttuğunuzda, zamanın gerisinde kalabilmeniz de bir ihtimal.

Bazı üreticiler ise akıllı saat üretimi konusundaki girişimlerini erteleme içerisine girmiş görünüyor. Bunlardan biri de Motorola. Geçtiğimiz günlerde Motorola’nın akıllı saat üretimine ara vermesine ilişkin bilgiler bir hayli yer almıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir