Araç Klimasını Doğru Kullanın

Havaların aşırı ısınması ile birlikte klima kullanımı adeta zorunlu hale geldi. Fakat bir çok araç kullanıcısı klimasını doğru kullanmaya özen göstermemektedir. Güneşin altında sıcakta bekleyen aracın iç sıcaklığı çok yüksek sıcaklıklara erişmekte ve aracın plastik aksamından aracın içerisine kötü kokular yayabilmektedir. Bu yüzden araca biner binmez klima çalıştırmak yerine öncelikli olarak aracı havalandırmak gerekmekte ve içerdeki kötü havanın dışarı çıkması, aynı zamandada araç iç dış sıcaklığının sağlanması gerekmektedir.

Klima kullanımı doğru kullanılmadığı zaman ister evde olsun ister araçta olsun bir çok sağlık problemini beraberinde getirmektedir. Zatürreye kadar giden ölümcül hastalıklara kadar sebep olabilmektedir. Terli olan vücudun birden soğuk havayla temas etmesi yüz ve göğüs bölgesinde kasılma ve spazmlara yol açabilmektedir. Bu yüzden klimayı kullanırken doğruda vücuda değil aracın cam yüzeyinden dolaylı olarak ve düşük ayarda çalıştırılması tavsiye edilmelidir.

Temiz ve sağlıklı bir yaşam için bu tavsiyelerin yanı sıra klima polen filtrenizide zamanında değiştirmek bir hayli önem arz etmekte ve sizi havalandırmadan gelecek bakterilere karşı korumaktadır. Hepinize sağlıklı kazasız günler dileriz.

Yazar: Sedat Yılmaz

E-posta: seoajansim@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir