USD
EURO
ALTIN

Asgardia Vatandaşlığına Başvuru Artıyor!

Uzaydaki ilk ülke olarak duyurulan Asgardia şu sıralar vatandaşlık başvurusu alıyor. Asgardia için başvuranların sayısı devamlı artarken, başvuru yapan ülkeler arasında en çok sayı Çin, ABD ve Türkiye’ye ait.

Asgardia Vatandaşlığına Başvuru Artıyor!

Uzayda kurulan ilk ülke olarak lanse edilen, sadece simgesel olarak oluşturularak isim verilen Asgardia, duyurulduktan itibaren yüksek sayıda vatandaşlık başvurusu aldı. Hedef 900 Bin vatandaş bulmak. Vatandaşlığa başvuranların sayısı ise pek azımsanacak seviyede değil. Türkiye’den de yüksek sayıda vatandaşlık başvurusu yapılıyor. Asgardia vatandaşlığı ne işe yarar diye soracak olursanız aslında pekte bir işe yarayan bir vatandaşlık değil. Tabi bir gün uzaya yerleşme planınız yoksa.

Uzay’daki ilk ulus/devlet olarak simgesel oluşturulan etkinlik, kısa zamanda tüm dünyada popüler bir hal aldı. Simgesel olarak başlatılan etkinlik daha sonra vatandaşlık alımına dönüştü. Online olarak vatandaşlık başvurusu yapmak mümkün fakat bu konuda kafa kurcalayan durumlar var. Bazı kaynaklar kayıt olmanın sadece data toplama amacıyla gerçekleştirildiğini düşünüyor. Yani Asgardia vatandaşlığı almak için kayıt formunu doldurduğunuzda sizin isim soyisim ve mail adresi gibi bilgileriniz kaydediliyor. Bu da bir data oluşturuyor. Bu tür bilgilerin toplanması amacıyla böyle bir girişimde bulunulabildiği tartışma konusu olmuş durumda.

Kimi ise buna pek aldırış etmiyor. Mail adresi ve isim soyisminin birilerine geçmesinin tehlike arz etmeyeceğini düşünenler ise başvurudan kaçınmıyor. Kayıt formunda istenen bilgiler ise oldukça kısıtlı bilgiler. Sadece isim soyisim, mail adresi ve yaşadığınız ülkeyi belirtmeniz yeterli.

Türkiye Üçüncü Sırada!
Asgardia vatandaşlığı için başvuranların sayısında ise Türkiye ilk 3 içerisinde yer alıyor. Çin bu konuda açık ara önde giderken, Amerika ise ikinci sırada. Türkiye’de ilgi yine yüksek. Şuan Türkiye’den 40 bine yakın başvuru alındı. Zirvedeki Çin ise 130 Bin’e yaklaştı. Tabi Çin’in liste başı olmasındaki en önemli sebeplerden biri de projenin sahipliğini üstleniyor olması. Asgardia’ya en düşük ilgi ise Avrupa’dan. ilk 15 ülkenin listelendiği sıralamada Türkiye’yi saymazsak sadece Rusya, İspanya ve İtalya yer alıyor.

YORUMLAR


    1 YORUM

    • Ali 10 Temmuz 2017

      Katilmak istiyorum

      Cevapla

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.