USD
EURO
ALTIN

Bataryalara İki Kat Dayanıklılık!

Batarya süresinden şikayetçi olanlara Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni lityum pil teknolojisi çare olacak.

Bataryalara İki Kat Dayanıklılık!

Lityum pilin kısa sürede tükenmesi gün içerisinde milyonlarca kişinin şarj sorunu yaşamasına neden oluyor. Cep telefonu üretici firmalar bu konuda ise pek çözüm üretebilmiş değil. Aksine her yeni telefon için arttırılan özellikler, pil gücünün daha sürede tükenmesine neden oluyor. Tabi sadece cep telefonları değil, bir çok elektronik cihazda günümüzde lityum pil kullanılıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından yeni bir buluş ise önümüzdeki yıllarda çözüm niteliği taşıyabilecek yeni bir lityum pil teknolojisine ulaştıklarını bildirdi.

İki Kat Güç!
Şuan bir çok alanda kullanılan lityum pillar, çok fazla uzun ömürlü değil. Mobil cihazlarda maksimum 2 güne kadar dayanıklılık gösteren lityum pil, yeni buluş ile birlikte iki kat daha uzun ömürlü olacak. Tabi sadece cep telefonlarını kapsayan bir buluş değil. Lityum pil, günümüzde elektrikli araçlarda, fotoğraf makinelerinde, mp3 çalarlar ve benzeri bir çok elektronik üründe yer alıyor. Kullanım alanının geniş olması nedeniyle yeni buluş üzerinde durularak önemli bir değişime gidileceği kaydedildi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde buluşu gerçekleştiren bilim insanları, buldukları lityum teknolojinin 2017 yılından itibaren yavaş yavaş tüm elektronik aletlerde görülebileceğini aktardı.

Lityum üzerinde yapılan karışım ve değişiklikler neticesinde böyle bir enerji bulduklarını belirten mühendisler, çağ atlatacak nitelikte bir buluşun gerçekleştiğine işaret ediyor. Günümüz ihtiyaçları arasında önemli yere sahip olan şarj, ilerleyen yıllarda elektrikli otomobillerin de daha yaygın olması ile birlikte daha fazla ilgi görecek. Bugün tek bir şarj ile 200 Kilometre yol katedebilen bir araç yeni lityum pil teknolojisi sayesinde 400-450 Kilometreye kadar tek şarjda mesafe gidebilecek. Yine aynı şekilde telefonlar içinde şarj süresi 1-2 günde biterken bu süre kullanıma bağlı olarak iki katına çıkabilecek.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.