USD
EURO
ALTIN

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarları ile ilgili kafanızda deli sorulara yanıt arıyorsanız sizin için DNS ayarlarına dair rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Siz de okuyup DNS ayarları değiştirme ve dahası hakkında bilgi edinebilirsiniz.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS kelimesini günlük hayatımızda çok sık duymaya başladık. Biz de sizlere yazımızda, “DNS nedir? DNS ayarları neden ve hangi durumlarda ve nasıl değiştirilir bunları yanıtlıyoruz. Artan engeller nedeniyle çözüm yolu olarak başvurduğumuz DNS ayarları, her geçen gün daha fazla ihtiyaç haline geliyor.

DNS için ilk olarak bazı kelimelerin kısaltılması olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Domain Name System’in baş harflerinden oluşan kısaltılmış haline denilmektedir. DNS, erişmek istediğiniz internet sitesini kullandığı IP’ye çeviren ve bizim istediğimiz siteye sadece sitenin ismini yazarak girmemizi sağlayan bir sistemdir. Kısaca alan adlarını IP’ye çeviren bir sitemdir de diyebiliriz.

Site isimlerini IP adresine çevirmemize yardımcı olan veri tabanına ise DNS sunucusu denir. DNS sunucularının büyük bir bölümü internet servis sağlayıcılarına aittir. Çoğu internet sağlayıcı firma bu sunucuları kullanıcılarına ücretsiz olarak açarlar.

DNS Ayarları Neden Değiştirilir?
İnternette bir siteye gireceğimiz zaman bilgisayar veya modemler otomatik olarak bir DNS atar ve bizlerde bu DNS üzerinden istediğimiz siteye sadece sitenin ismini yazarak girebiliriz. Fakat bazı durumlarda bu DNS ayarlarını değiştirmemiz gerekir. Peki, neden DNS ayarları neden değiştirilir? DNS ayarlarının değiştirilmesinin birçok sebebi vardır. Bunlardan ilki internete erişim sağlarken DNS ayarları kaynaklı problem yaşanmasıdır. DNS ayarlarında sorun olmasının dışında bazen girmek istediğimiz sitede erişim engeli de olabilir. Bu durumlarda DNS ayarlarını değiştirmemiz gerekir. Erişim engeli olduğu zaman veya DNS kaynaklı bir problem yaşadığınız zaman DNS ayarlarını değiştirmeniz büyük ölçüde problemlerinizi çözecektir ve istediğiniz siteye erişmenizi sağlayacaktır.

Windows’da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?
-İlk olarak Deneti Masası’na ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne girin. (Kısaca görev çubuğunun sağ kısmında bulunan Ağ bölümüne sağ tıklayarak Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne girebilirsiniz.)
-İkinci adım olarak açılan sayfada bağlantılar bölümüne tıklamanız gerekir.
-Açılacak olan pencerede etkinlik bölümünde yer alan “Özellikler” kısmına girmelisiniz.
-Özellikler bölümüne tıkladıktan sonra karşınıza bir sekme çıkacak buradan “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini işaretleyerek, Özelliklere geçin.
-Özelliklere girdikten sonra “Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan” seçeneğini işaretlemelisiniz.
-Bu seçeneği işaretledikten sonra on olarak, açılacak alana kullanmak istediğiniz DNS sunucularını girmelisiniz ve kaydetmelisiniz.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.