USD
EURO
ALTIN

Festo’dan Uçan Robot!

Robot üretiminde bilim insanlarından yeni buluş! Alman Festo firması uçabilen denizanası, penguen ve kelebek robot icat etti. ABD’de tanıtımı yapılan uçan robotlara ilgi yoğun oldu.

Festo’dan Uçan Robot!

90’lı Yıllarda bulunduğumuz yılı hayal ettiğimizde tartışmasız uçan arabaların olmasını hayal ederdik. Fakat günümüzde bunun hala gerçekleşmediğini görüyoruz. Fakat mümkün olup olmayacağı konusunda hala bilinmezlik sürüyor. Bu bilinmezlik bir kenara dursun, Alman bilim insanları yeni icat ettiği robotlarda yeni bir eşik oluşturdu. Daha önce insani robotların üretimine ağırlık verildiği görülüyordu. Fakat uçan arabadan yola çıkarak uçabilen robot üretildi.

Fantastik Filmler İlham Kaynağı Oldu!
Bilindiği üzere şu günlerde ABD’de Bilim ve Mühendislik festivali düzenleniyor. Festival kapsamında ise bir çok firma adeta gövde gösterisi yapıyor. Bunlar arasında en fazla öne çıkan firma ise Festo oldu. Festo, uçma kabiliyeti olan robotu tanıttı. Görüntüsünün fantastik filmlerde yer alan uçabilen araçlar ve uçabilen canlılardan esinlendiği bariz belli oluyor. Bu da robot için önemli farklılık ortaya konulduğunu gösteriyor. Daha önceki robotlar mekanik bir yapıya sahipken, Festo’nun uçan robotu ise daha estetik ve fantastik bri görünüme sahip.

3 Farklı Buluş!
Festo, sadece tek bir robot sunmadı. Aynı zamanda üç farklı seçenekle görsellik kattığı bu festivalde, kelebek, penguen ve denizanası robotlarını sundu. Üç farklı robotun ortak noktası uçabilme kabiliyetlerine sahip olması. kelebeğin uçabilmesini normal karşılayan seyredenler en çok ilgiyi ise penguen ve denizanası robotlarına gösterdi. Çok gerçekçi bir tasarım sunan firma, yoğun ilgi görürken, önümüzdeki yıllarda uçan arabanın mümkün olabileceğinin en büyük kanıtlarını sundu diyebiliriz. Daha önce yapılan robot çalışmalarında fazla uçan modeller görülmemişti. Özellikle boyut olarak ufak robotlar kullanılmıştı fakat Festo bu kez insanları taşıyabilecek kapasiteye sahip buluşu ortaya koydu.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.