USD
EURO
ALTIN

Fidye Virüsü İçin Uyarı!

Bilgisayarlarınızı yeni bir tehlike tehdit ediyor. Fidye virüsü olarak çıkan yeni virüs, Suriyeli hackerlar tarafından paraya ihtiyaç olduğu için geliştirildiği iddia ediliyor. Çözüm yolu için ise hackerlar iki farklı seçenek sunuyor.

Fidye Virüsü İçin Uyarı!

Gün geçmesin ki yeni bir virüs ile tanışmayalım. Şimdi de Fidye virüsü çıkmış durumda. İsmine neden Fidye verildiğini ise az sonra anlayacaksınız. Fidye virüsü son iki gündür ortaya çıkan yeni bir virüstür. Virüsün diğer virüslerden farklı bir özelliği bulunuyor. Bu da aslında virüsün daha fazla yayılabilir olmasını tetikleyici bir özellik. Bu nedenle daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir.

Suriyeli hackerlar tarafından üretilen bu zararlı yazılım, eğer sisteminize sızmayı başardıysa sizden virüsün temizlenebilmesi için bir miktar para talebi yapılıyor. Parayı ödediğiniz taktirde virüs sisteminizden temizleniyor. Daha doğrusu temizlenebilmesi için size bir kod veriliyor. Bu kodu girdiğinizde virüs siliniyor.

Para Vermek İstemeyenlere İkinci Seçenek!
Virüsten kurtulma konusunda hackerlar ikinci bir seçenek daha sunuyor. Eğer para ödemek istemiyorsanız virüsü iki kişiye daha bulaştırmanız gerekiyor. Bu da virüsün daha fazla kişiye bulaşmasına neden oluyor. Böylece bir zincir oluşturularak daha fazla kişiye virüs gönderiliyor. Eğer iki kişiye bulaştırmanız onaylanırsa size bir kod veriliyor ve bu kod sayesinde fidye virüsünden kurtulabiliyorsunuz.

Virüsü Yapmalarındaki Sebebi Açıkladılar!
Fidye virüsü neden var ve neden böyle bir virüsün var olduğunu bilmek isteyenlerin de olabileceğini düşünen Suriyeli hackerlar bu konuya da açıklık getirmiş görünüyor. Paraya ihtiyaçları olduğunu öne sürerek bu virüsü geliştirdiklerini, karşılığında da para istediklerini belirtiyorlar.

fidye-virusu

Fidye virüsüne karşı şu an bir çözüm bulunmuş değil. Fakat yine de kendi başınıza bazı önlemler almanız mümkün. Öncelikle mail adreslerinize gelen, bilmediğiniz ve tanımadığınız kişilerden gelen mailleri açmamanız. Olur da açarsanız içeriğinde yer alan linklere tıklamamanız önerilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken ise güvenilir olmayan sitelerde dolaşmamanız. Özellikle yabancı sitelerde gezinirken daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde bilmeden yaptığınız olumsuz bir işlem, fidye virüsünün cihazınıza bulaştığını görebilirsiniz.

Fidye virüsünün bilgisayarınıza bulaşıp bulaşmadığını anlamanız için ise ek bir virüs taraması yapmanıza gerek yok. Çünkü Fidye virüsü karşınıza çıkacak ve sistem tarafından bir uyarı verilecek. Sizi rahatsız edecek bu virüsü ise şu an için antivirüs programları bulamıyor. Zaman içerisinde belki firmalar bu virüse de çözüm bulabilir.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.