USD
5,3432
EURO
6,0847
ALTIN
214,3603

Geçmişten Gelen En İyi 10 Teknoloji!

Günümüz teknoloji bir yana geçmişteki teknolojik akılları hiç merak ettiniz mi? Sizi şaşırtacak özelliklere sahip geçmişin en iyi teknolojilerini araştırdık.

Geçmişten Gelen En İyi 10 Teknoloji!

İnsanoğlunun kendini ve dünyayı keşfetmesi ile birlikte çoğu taş yerine oturmuştur. Zaman geçtikçe insanlar; ihtiyaçları doğrultusunda merak etmeye ve yeni şeyler öğrenmeye başlamıştır. Bu gelişim sayesinde doğayı tanımaya, hayatlarını daha iyi idare etmek adına çalışmaya yönelmişlerdir. Tam bu sırada devreye teknoloji girmektedir. İhtiyaçlara çözümler bulan bu teknolojik gelişmeler, bundan onlarca yıl öncesinde de oldukça etkileyici bir durumdaydı. İlkel zamanlarda var olan teknolojiyle ilgili bilinmeyen birçok nokta mevcuttur.

Bu konuda teknovakit ailesi olarak ilginizi çekebilecek eskinin en iyi 10 teknolojisini araştırdık.

1-Antikyhera’da Bulunan Yıldız Hesap Makinesi
1900 ‘lü yıllarda bir grup Yunanlı sünger avcısı, Antikyhera adında bir ada yakınlarında dalış yaptıkları sırada, bir gemiye ait kalıntılar bulmuştur. Bu kalıntıların arasında M.Ö. 50 yılından kalma mermer ve bronz heykeller mevcuttur. Dalgıçlar bu heykelleri çıkarmaya çalışırken denk geldikleri biçimsiz cismi, Atina Müzesine göndermiştir. Daha sonra bu cisim temizlenerek, çürümüş bronz kalıntılarının arasında modern bir saatin dişlilerine benzer dişliler bulunmuştur. 1958’de yapılan uzun çalışma sonucunda Dr. Derek J. De Solla Price, yaptığı taslakta cismin bir makine olduğunu, dişlilerin çalışması sonucu Güneş’in ve Ay’ın hareketlerini hesapladığını fark etmiştir. Böylece bunun bir saat değil bir tür hesap makinesi olduğu, en önemlisi de yıldızların geçmişteki ve gelecekteki konumlarını gösterdiği anlaşılmıştır.

antikyhera-hesap-makinesi

2-Ashoka Sütunu Bilmecesi
Hindistan’da bulunan Ashoka Sütunu ‘nün boyu 23m,çapı 40cm ve ağırlığı 6 tondur. İşlenmiş demir şafttan oluşan sütunun, kaynakla birleştirilmiş disklerden yapıldığı görülmüştür. M.S. 413’te ölen Kral ll. Chandra Grupta’nın mezar taşı olduğu iddia edilen sütun 1500 yıldır bozulmadan durmaktadır. Demir yapımı ve paslanmaya karşı çalışmaları ancak 5. yüzyıldan sonra geliştirilmiştir ama bu bilgi Ashoka Sütunu için geçerli değildir.
ashoka-sutunu

3-Dendera’daki Elektron Tüpleri
Mısırda Dendera’da bulunan Hathor Tapınağı’nda tuhaf duvar resimlerine rastlanmıştır. 17 no’lu üst geçitteki üst panelde, Mısırlı rahiplerin elinde bulunan tüpler görülmektedir ve her tüpün içinde, tüp uzunluğunda bir yılan bulunmaktadır. İsveçli Mühendis Henry Kijellson yazdığı kitabında, hiyerogliflerin yılanları; ışık saçan olarak tanımladıklarını ve bunun bir elektrik akımını kastettiğine inanmaktadır. Ayrıca resimde bulunan kutudan çıkan kablolar, resmin tabanına kadar uzanmakta ve uç kısımları tüplere bağlı durmaktadır. Bu durum İsveçli Mühendis Kijellson’un teorisini desteklemektedir.
dendera

Ve Diğerleri…

4-Eski Mısırda Havacılık
5-İnkaların Jet Uçağı
6-Babil’in Şaşırtıcı Pili ve Gümüş Kaplama Çömlekleri
7-Atlantis’ten Gelen Kristal Kafatası
8-2000 yıl önesi Beyin ve Kalp Nakli
9-Milyarlarca Yıl önce Üretilen Demir Tüpler
10-Neandertal Adamı Kim Tüfekle Vurdu?

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.