Hesap Selfie ile Ödenecek!

Paylaş

Bir alışveriş yaptınız ve hesabı selfie çekerek ödüyorsunuz. Ne kadar güzel değil mi? Tabi bu özellik cebinizden para çıkmayacak anlamı taşımıyor. Mastercard, geliştirdiği yeni bir uygulama ile farklı ödeme yolu seçeneği sunmaya hazırlanıyor.

Mastercard, web üzerinden gerçekleştirilen alışverişler için daha zahmetsiz ve güvenlik düzeyini daha da arttıracak bir sistemi devreye sokacak. Nasıl mı? Web üzerinden gerçekleştireceğiniz alışverişlerde cep telefonunuza gelecek şifre onayı, şifre hatırlatma, güvenlik adımı gibi bildirimlere Selfie çekerek yanıt verebileceksiniz. Bu değişiklik sayesinde şifre ve kodla uğraşmak yerine kimliğinizi sadece bir fotoğraf çekip göndererek onaylatabiliyorsunuz. Oldukça gelişmiş bir güvenlik adımı olan mastercard yeni uygulaması açık vermeye müsait bir yapıda görünse de altyapısını bu günlerde tamamlamış durumda.

Uygulama sadece selfie ile ödeme onaylamayı sağlamıyor. Aynı zamanda onayı parmak izi şeklinde de verebileceksiniz. Mastercard’ın amacı tamamen kullanıcılara daha zahmetsiz bir şifreleme sistemi sunmak. Bir bakıma şifrelerinizi artık aklınızda tutmanıza gerek kalmayacak.

Tablet ve Cep Telefonlarından Kontrol!
Uygulamayı tabletlere veya akıllı telefonlara yükleyebileceksiniz. Uygulamanın şuan için öncelikli olarak 3 farklı ülkede test edildiği ve başarı sağladığı aktarılırken, önümüzdeki günlerde Avrupa’nın en önemli 12 ülkesinde de yer alacak. Bu ülkeler Avusturya, Belçika, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Macaristan, Hollanda, Norveç ve İspanya olarak belirtildi. Uygulama Türkiye’de aktif olur mu veya olacak mı bilinmezliğini sürdürüyor fakat bir güvenlik açığı olmadığını düşünürsek mutlaka 2017 yılının ilk yarısında Türkiye’de de kullanılabilecek.

Uygulama henüz Türkiye’de aktif edilmediği için kafa karıştıran sorular da yok değil. Fakat bunlara yanıt bulmak için en az 3-4 ay bekleyecek gibiyiz. Nitekim Mastercard, global bir şirket ve mutlaka bu uygulamayı sınırlı ülkeler için çıkartmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir