Instagram’dan Save (Kaydet) Özelliği!

Paylaş

Yeniliklere açık, açık olduğu kadar da rakiplerinden önde giden Instagram, yeni bir özellik daha sundu. Sabah saatlerinde sadece ABD’de aktif olan özellik, şimdi Türkiye’de de aktif edildi. Paylaşımları kaydetme özelliği sunan yenilik ilk olarak ABD’li instagram kullanıcıları tarafından fark edildi. Paylaşılan fotoğraf ve videoların sağ alt kısmında yeni bir butonu fark eden kullanıcılar ne işe yaradığını merak ederek butonu kullanmak istediklerinde, çok beğenilen bir hizmetin kullanıma açıldığını fark ettiler.

Nasıl kullanılacağına dair henüz bilginiz yoksa, uygulamayı güncelledikten sonra basit şekilde durumu farkedeceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaydetmek istediğiniz paylaşılan öğenin sağ alt kısmında yer alan yeni butona basmanız. Buton’un Türkçe açıklaması şu şekilde; “Profiline Gizli Şekilde Kaydet”. Butonu kullanarak kaydetme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ek Uygulamalara Son!
Instagram üzerindeki paylaşımları kaydetmek için bunca zaman farklı yöntemler kullanıldı. Fotoğrafları indirmek isteyenler en pratik şekilde ekran görüntüsü alırken, videoları indirmek isteyenler ise ek uygulamalar tercih etmişti. Instagram mühendisleri ve yetkilileri bu durumun farkına vardıkları andan itibaren ise üzerinde çalışmalar başladı. Bu konuda da artık önemli bir kolaylık sağlanmış durumda. Henüz Türkiye’de bu özellik ile tanışamasak da önümüzdeki günlerde kullanacağımız bir yenilik olacak.

Uygulama İçerisine Kaydedecek!
Dikkat çeken detay ise indirilen paylaşımların telefona değil, uygulama içerisinde oluşturulan size özel bir alana kaydedilmesi. İlk düşünüldüğünde homurtular olsa da aslında daha pratik olmasına imkan tanıyan bir özellik diyebiliriz. Çünkü indirmek istediğinizde cep telefonunuzun internetinden bir kota tüketimi yapmış olacak. Fakat instagram, kendi bünyesinde kaydetme işlemini yaparsa indirme olmadan size özel bir alana o paylaşımı taşıyacak.

Uygulama içerisine kaydetmesinin bir başka avantajı da istediğiniz cihazdan kaydedilen içeriğe ulaşabilmeniz. Kendi cihazınız yerine bilgisayardan giriş yaptığınız da ya da telefonunuzun bozulduğunu düşünün. Başka bir telefon üzerinden girdiğinizde o kaydettiğiniz içerik yine kolayca ulaşılabilir konumda olacaktır.

Neden Kaydetmeliyim?
Instagram sadece kendi profilinizi oluşturduğunuz bir platform değil. Aynı zamanda çok fazla işinize yarayacak video ve görseller yer almaktadır. Yararlı olabilecek paylaşımların çok fazla olması nedeniyle bazı içerikleri daha sonra yeniden görmek, ona ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu durumda daha önceden kaydettiğiniz paylaşımlar elinizin altında olmuş olacak. Bu özellik olmadan önce bazı zeki insanlar kendilerine DM göndererek bu duruma kendilerince çözüm getirmişti.

Instagram’da Resmini ya da Videosunu Kaydettiğim Kişiye Bildirim Gider mi?
Instagram’da birinin fotoğrafını ya da videosunu kaydettiniz. Ona bildirim gidip gitmediğini bilmiyorsunuz. Ya da birileri sizin videonuzu ya da resminizi kaydettiğinde bildirim gelsin istiyorsunuz. Şu an için böyle bir özellik bulunmuyor. Fakat her yeni sunulan özellik, başka bir özelliğe davetiye çıkardığını düşünürsek zamanla bu yönde de bir beklenti oluşabilir. Instagram mühendisleri duruma yanıt verir mi şu an için bir şey söylemek zor. Fakat birilerinin paylaşımlarını kaydettiğiniz zaman haberdar olsun istemiyorsanız şimdilik güvendesiniz. Kaydedilen paylaşımlar için karşı tarafa bildirim gitmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir