USD
EURO
ALTIN

İnternet Hızında Sınıfta Kaldık!

Türkiye’nin internet hızı sınıfta kaldı. Akamai Technologies tarafından yapılan araştırmada dünyanın en hızlı internetini kullanan ülkeler arasında 64. sırada yer aldık. Türkiye’nin ortalama internet hızı ise 7.2 Mbps.

İnternet Hızında Sınıfta Kaldık!

Türkiye’de geçmişten bu güne en fazla şikayet edilen iki konu varsa bunlardan biri internet hızı, diğeri de benzin fiyatları. Yıllar geçse de bu durum değişmeyecek gibi. Bundan 10 yıl öncesinde 56 kbps ile bağlantı kurmaya çalışırken, bazı ülkeler o dönemlerde yüksek mbit veri ile surf yapabiliyordu. Ülkemizde internet gelişimi son yıllarda atak içerisinde olsa da aslında hala bir çok ülkenin gerisinde. Bu durumu ise kanıtlayan Akamai Technologies oldu.

İnternet verilerini ele alarak ülkeler arası kıyaslama yapan firma, ülkelerdeki ortalama internet hızını ortaya çıkardı. Türkiye bu konuda sınıfta kaldı. Aslında Akamai tarafından bunun tescillenmesine gerek yok. Çünkü günlük hayatımızda hala internet hızının yeterli düzeyde olmadığını farkedebiliyoruz.

Dünya’da 64. Sıradayız!
Akamai Technologies, sunduğu veriler eşliğinde Türkiye’nin dünyadaki ülkeler arasında 64. sırada olduğunu bildirdi. Dünya’da 195 ülke var fakat bu ülkelerin hepsinin baz alındığı pek düşünülmüyor. Yaklaşık 140 ülkenin baz alındığını düşünürsek ciddi şekilde sınıfta kaldığımızı gösteren bir tablo. Daha derine inersek Türkiye’nin ortalama internet hızı 7.2 Mbps. Eğer sadece internet üzerinde gezinti yapıyorsanız bu bağlantı hızı yeterli olarak görülebilir fakat download yapanlar ya dasosyal medyayı sık şekilde takip edenler bu bağlantı hızıyla pek tatmin olmayabilir. Nitekim bu bağlantı hızı, sosyal medya platformlarında videoların yüklenmesini geciktirecek derecede düşük seviyede.

Mobil cihazlardaki ortalama hızımız ise 6.5 Mbps olarak belirtiliyor. Arada ciddi bir fark olmadığı görülüyor. Türkiye’de genel olarak bağlantı hızı düşük durumda. Bunun en önemli sebebi altyapı olurken, ikincisi ise maliyetler. Ülkemizde daha yüksek hız için internet paketi tarifeleri de var fakat fiyatlar astronomik olunca yararlanmak mümkün olmuyor. Türkiye’de 7.2 Mbps ortalama hızda internet tarifesi aboneliği için 60 lira gibi bir ücret talep ediliyor. Eğer Akamai firması ücret konusunda da bir araştırma yapsaydı sanıyoruz en pahalı internetin sunulduğu ülke listesinde ilk sırada yerimizi alırdık.

Veriler sadece internet hızımız ile alakalı değil. Aynı zamanda Türkiye’de aktif olarak 46.3 milyon internet kullanıcısı olduğu da açıklandı. Türkiye nüfusu ele alındığında bu rakam da pek yeterli görünmüyor. Neredeyse hala Türkiye’deki her iki kişiden biri internet kullanmıyor. Bu konuda en başarılı ülke ise İzlanda. Ülkede internet yaygınlık oranı %98.2 olduğu söylendi. Türkiye’nin yüzdelik oranı verilmedi. Verilmesi halinde ortaya çıkacak tablo pek iç açıcı olmayacağı kesin.

İnternet konusunda en başarılı ülkeler olarak İzlanda, Lüksemburg, Andorra geliyor. Asya ülkeleri ise bu konuda ciddi gelişim içerisinde yer alırken, Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin bazı bölgeleri ciddi şekilde internet mağduru diyebiliriz.

Daha Yüksek Hız İsteniyor!

Türkiye’de internet hızının gelişimi ise yavaş ilerliyor. Kullanıcılar daha yüksek hızda internet isterken, bu beklentiler yanıt bulmuyor. Aksine Adil kullanım hakkı nedeniyle kullanıcılar daha da sıkıntılı durumda. Buna rağmen Türk Telekom altyapısıyla birlikte sunulan internet zaman içerisinde kademeli olarak yukarı hızlara çekilmiştir. Bundan 5 yıl öncesinde 1 Mbps hıza sahip internet paketleri varken, şimdi minimum 8 Mbps hız sunuluyor. Zaman içerisinde bilindiği üzere 1/2/4/8 şeklinde artış gerçekleşti. Şimdi ise yeni internet kullanıcılarına 24 Mbps hız imkanı uygun fiyatla sunuluyor.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.