IOS ve Android İçin PES 2017 Dağıtımı Başladı!

Paylaş

Futbol oyunlarına mobil cihazlarda da ilgi artıyor. Oyun konsolları ve bilgisayarlarda yerini daha erken alan PES 2017, şimdi de mobil cihazlar için indirilmeye başlandı. FİFA’nın mobil cihazlara uyarlaması nedeniyle PES cephesinde de bu yönde gelişim olacağı biliniyordu. Nitekim çok gecikmeyen Konami, 2017 sürümünü dağıtmaya başlamış durumda. Fakat bu konuda biraz kısıtlı şekilde dağıtım yapılıyor. Daha doğrusu an itibarı ile sadece Avustralya’da dağıtım başladı. Sırayla diğer ülkelere ve Türkiye’ye de gelecek olan PES 2017’nin Avustralya’dan sonraki durağının Amerika ve Japonya olması bekleniyor. Ardından Avrupa ülkeleri de PES 2017’nin mobil sürümünün tadına bakmaya başlayacak.

IOS Kullanıcılarına Öncelik!
Dağıtım aşamasında dikkat çeken bir detay da IOS işletim sistemine sahip olan iPhone cihazlar için dağıtımın daha erken başlamış olması. Avustralya’da iPhone sahipleri sadece PES 2017’yi indirebiliyor. Android için Google Play Store’da ise farklı bir uyarı söz konusu. PES 2017 uygulama mağazası içerisinde yerini almış fakat kararlı çalışamayacağı yönünde bir uyarı veriyor. Bu durumda Konami’nin tam olarak oyunu sunmadığı fakat sunmaya hazırlandığı görülüyor. Neticeye bakarsak Android için biraz daha gecikmeli olacağı kesin. Türkiye’ye gelişi konusunda ise tarih bilinmese de önümüzdeki bir kaç gün içerisinde indirmeniz mümkün.

Rekabet Mobil Platforma Taşındı
Mobil cihazlarda sunulan futbol oyunları bu zamana kadar pek beklentileri karşılamasa da FİFA ve Konami bu konuda en önemli atılımlarını 2017’de gerçekleştirmiş olması, beklentilerin daha yüksek olacağının kanıtı. Geçmişte çok abartılı görsellerle sunulan oyunları oynamak için girdiğimizde fiyasko çıkma ihtimali yüksekti. Şimdi mobil oyun pazarına giriş yapan iki firma, bilindiği gibi futbol oyunları için dünyadaki en önemli iki geliştirici diyebiliriz. Haliyle bunun yansıması olumlu olacaktır. Telefonlardan futbol oynamak ise biraz daha keyifli olacak. En azından daha gerçekçi grafikler görmek mümkün. Tabi akıllı telefonlarda da FİFA ve PES rekabeti olacağı için iyileştirmeler de fazlaca olacaktır. Önümüzdeki yıllarda oyun konsollarından aldığımız tadı belki mobil cihazlarda da alabiliriz. Bu konuda çıta nasıl yükselir bilinmez fakat beklentiler ciddi şekilde artacak gibi.

İlk kez mobil platformda iddialı olarak karşı karşıya gelecek firma arasında rekabette hangisinin ilk olarak zincirleri eline alarak öne geçeceği de bir başka merak konusu. Oyun konsollarını ele alırsak bir sonraki yıl kimin en iyi olacağını kestirmek zor. Telefon sürümleri için de bu geçerli olabilir fakat ilk yeterli beklentiyi her ikisinin de karşılaması zor gibi. Mutlaka bir tanesi daha fazla öne çıkacak. 2017 Öncesinde indirilmeye başlaması ise test etmemiz için çok kısa bir zaman kaldığının göstergesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir