USD
EURO
ALTIN

iPhone ile Kanser Taraması!

ABD’li bilim insanları geliştirdikleri ünite ile kanser taramasını sokakta yapabiliyor. iPhone telefon ise bu ünitenin ana bileşeni olarak entegre edilmiş. Zaman içerisinde tüm akıllı telefonların da kullanılabileceği ünite, sokakta daha fazla yaygınlaşabilir.

iPhone ile Kanser Taraması!

Akıllı telefonlar sağlık alanında da hizmet vermeye başladı. Amerika’da taşınabilir kanser tarama cihazının en önemli bileşeni iPhone oldu. Sağlık üzerine çeşitli araştırmalar yapan ve teknolojiyi etkin şekilde kullanarak kanser taramasını insanların ayağına götüren bir sistem yapan ABD’li bilim insanları, sokaktaki insanların kanser olup olmadığını inceleyebiliyor.

İlk bakışta bunu tek başına mı yaptığı akıllara geliyor. iPhone bu işlemi tek başına gerçekleştirmiyor. Fakat kanser taraması için geliştirilmiş ünitenin en önemli bileşeni Apple marka telefon oldu. Böyle bir imkanın ortaya çıkmasındaki başlangıç noktası ise bilim insanlarının sokağa yani sahaya inerek insanların kanser olup olmadıkları adına test yapmak istemeleri. Bir nevi mobil laboratuvar yapıldı da diyebiliriz. Şuan için ilk olarak iPhone 5’i kullanan bilim insanları, ileride bu ünitenin bir çok akıllı telefon ile çalışabileceğini söylüyor.

İlgi çekici mobil laboratuvarın çalışma sistemi ise oldukça dikkat çekici. Ünitede örneklendirilmiş kimyasallar ile ölçümü yapılan değerler, ünite ve iPhone telefon tarafından karşılaştırılıyor. Analiz sonucunda ise yüksek bir başarı oranı var. Verilen %99’luk değer nedeniyle yanlış analiz etme ihtimali neredeyse yok.

mobil-laboratuvar

Erken Teşhis İçin Yararlı Olacak!
Sahaya inerek kullanılması beklenen ünite bir çok kişiye yararlı olması bekleniyor. Erken teşhisin önemi her geçen gün artarken, farkında olmadan kanserli hücre taşıyanlar bu sayede erken teşhis edilebilecek. Hastaneye gidip kontrol olmaktan çekinenler için mükemmel bir tarama sistemi olduğunu vurgulamak gerekir. Bundan sonraki süreçte ünitenin geliştirilerek daha yaygın şekilde kullanılması beklenirken, daha da ilerleyen zamanda ünitenin tamamen telefonlara entegre edilebileceği de akıllara geliyor. Eğer öyle bir sistem veya yazılım/uygulama gelirse sanıyoruz hayatımızda çok fazla şey değişecek.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.