USD
EURO
ALTIN

Japonya Himawari-9 Uydusunu Fırlattı!

Japon mühendisler bir süredir üzerinde çalıştıkları Himawari-9 uydusunu uzaya fırlattı. Meteorolojik gelişmeleri bildirecek olan uydu, aynı zamanda yüksek çözünürlüklü kameralar ile donatılarak görüntüler gönderecek.

Japonya Himawari-9 Uydusunu Fırlattı!

Japonya uzaya yeni uydusunu uzun çalışmalar sonrasında fırlattı. Alınan bilgilere göre uydu şimdiden gönderilmiş olsa da aktif olarak 2020 yılında verim alınmaya başlanacağı söylendi. Yani 2020 Yılı için bir altyapı oluşturmak isteyen Japon mühendisler, bir önceki gönderilen uydu olan Himawari-8’e yardımcı görev üstlenecek. Bu görevin ardından 2020’de ise tüm yetki Himawari-9’da olacak.

Hava raporu ve çeşitli keşifler için gönderilen Himawari-9’un özellikleri de Japonya’ya yakışır nitelikte. Tam 4 Ton ağırlığındaki dev uydu, meteoroloji gelişmelerinin yanı sıra çeşitli fotoğraflar elde edebilmek için ek olarak donatıldı. Yani Japon mühendisler Himawari-9 ile aynı zamanda çok sayıda yüksek kalitede uzaydan fotoğraflar elde edecek. Uzaya gönderilen uydunun işlev alanı ise oldukça geniş. Avustralya, Hindistan, Japonya, Çin gibi bölgelerindeki meteorolojik gelişmeleri izleyebilecek bir özelliğe sahip.

Afet Uyarısı Yapacak!
Himawari-9 Japonya’da olası afetler öncesinde de habercilik yapacak. Şiddetli fırtına ve tayfun gibi doğal afet olarak adlandırılan durumları erken teşhis ederek bildirim gönderecek. Tam 39 yıldır uzaya gönderilen Himawari uydusunun dokuzuncusu olan Himawari-9’dan beklentiler bir hayli fazla.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.