USD
EURO
ALTIN

Kaspersky Lab’dan Büyük Başarı!

Ünlü kaspersky antivirüs programının ne kadar işe yaradığını gözler önüne seren bir rakam sunuldu. Kaspersky Lab bu zamana kadar tam 1 milyar zararlı yazılım bulduğunu açıkladı.

Kaspersky Lab’dan Büyük Başarı!

90’lı yılların ortalarına kadar tankla topla tüfekle savaşan ülkeler, artık savaşın yeni nesil boyutu olan siber savaş sahnesinde yer alıyor. Haliyle bu savaşa katılan insanların sayısı da arttı ve herhangi bir resmiyeti olmayan bu savaş içerisinde yer alabilmek için bilgi, hayal gücü ve bilgisayarınızın olması yetiyor. Böyle bir ortamda her sene ortaya çıkan zararlı yazılımların ve virüslerin sayısı da sürekli artmaktadır.

1 Milyar Zararlı Yazılım Buldu!
İnsan hayatında yaklaşık 20 senelik bir geçmişi olan virüslerin bu denli artmasının sebepleri ise kimi zaman maddi çıkarlar, kimi zaman ego tatmini kimi zaman ise ideolojik fikirler olarak ön plana çıkıyor. Bu konu üzerine açıklama yapan, zararlı yazılımlara karşı mücadele en etkin biçimde mücadele etmeye çalışan firmalardan biri olan Kaspersky Lab firması 2012 yılı itibarine kadar normal seviyede giden zararlı yazılım sayısı 2012 yılından itibaren anormal bir artış göstererek 2016 yılında ulaşılması güç bir sayıya ulaştığını belirtti. İnternet dâhilinde zararlı yazılım için tablo sunumu hazırlayan firma 2012 yılında zararlı yazılımların %7 civarlarında seyrettiğini söylerken, 4 sene içinde %30 rakamını geçen bir artışla %40 rakamına ulaştığını belirtti.

Bu kadar zararlı yazılımın olduğu bir ortamda gezinirken, keyfine gezmek veya dikkatsiz gezmek siz bilgisayar kullanıcılarına büyük sorunlar çıkartabilir. Özel bilgilerinizin çalınması, kredi kart bilgileri ile kimlik bilgilerinizin çalınması, bilgisayarınızın uzaktan bağlantı yöntemi ile zararlı içeriklerin ve yasadışı içerik bulunduğu sitelere erişim sağlanması nedeniyle birçok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sürekli bilgisayarınızı güncel tutmak, anti virüs yazılımlarının kullanılması, bilmediğiniz linklere tıklamamak, güvenilir olmayan kaynaklardan program indirimi yapmayarak yoğun geçen siber savaş tehdidi altında bireysel olarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.