USD
EURO
ALTIN

Kutup Işıklarının Sırrı!

Acaba gerçek mi yoksa bir yanılma veya fotoğraf sanatımı diye düşündüren Kuzey Işıkları, görsel şölen sunarken düşündürüyor. Peki Kuzey Işıkları’nın sırrı neydi?

Kutup Işıklarının Sırrı!

Mutlaka ilk kez kutuğ ışıklarının çekilmiş bir fotoğrafını gören acaba gerçek mi? diye düşündüğü oluyordur. Aslında bu soruyu soranların haklılık payı da yok değil. Muhteşem görsel şölen adeta bir photoshop örneği gibi. Fakat işin aslı tamamen gerçek olmaları yönündedir. Kutup ışıkları, kutup bölgesinde görünen doğal ışık görüntüsüdür. Genelde gece çıplak göz ile izlene bilinir. Kutup ışıklarının oluş nedeni güneşte oluşan fırtınalardır. İnsanlar bu olağan üstü doğa olayını izlemek ve görmek için kilometrelerce uzaklardan gelirler. Kutup ışıklarının oluşumu güçlü bir manyetik fırtınanın kutup ovalini genişletmesi sonucunda olur. Bunun bilim açıklaması güneşten uzaya fırlatılan ve çok yüksek oranlarda elektronların oluşturduğu ışık parçalarıdır.

Kuzey manyetik kutbun da çok sık görünür. Norveç Svalbard bölgesinde kasım ve şubat aylarında kutup ışıklarını gözleme şansı vardır. Finlandiya Kakslauttanen bölgesinde özel camlardan yapılmış Eskimo evlerinden odun ateşi eşliğinde bu eşsiz kutup ışıklarını gözleyebilirsiniz. İzlanda, İsveç, Kanada kutup ışıkları gözlemi için dünyada görülmesi gereken ülkeler arasındadır.

Kutup ışıklarını takip edebilmek için, kuzeye gitmek, sıkı giyinmek, karanlık bir ortam bulmak ve uygun hava koşullarını yakalamak gerekir. Kutup yıldızlarının büyüsünü anlatmak gerekir ise gökyüzünün yeşil, kızıl, kahve renkleri ile donanmış halde bir ışık dansı yapması bol bir yıldız yağmuru ile doğanın sunumudur. İnsanlar bu fotoğrafları çekmek adına yarış içine girmektedir. İnsanlar bu olayı gerçek olmayacak kadar güzel diye tabir etseler de bu olay gerçek ve yaşanabilir doğa harikasıdır.

Kutup ışıklarını düzenlenen turlar ile iyi bir vakit geçirip izleyebilmek mümkündür. Yıldızları parlak ve yakından görmek çok şaşkınlık vericidir. Bu turlar rehber hizmeti ile konaklama hizmeti verilir. Kar ormanı ve kutup ışıkları gerçekten görülmeye değer doğa harikası bir manzaradır. Kutup ışıkları şekilden şekille girdiği zamana gerçek ışık Show başlamıştır. Kutup ışıkları için bilim adamları çok çalışmalar yapmış ve yapmaya devam edeceklerdir. Alaska’da araştırma merkezleri kurulmuştur. Bilim adamları burada eğitim ve araştırmalar ayrıca yeni asistanlar yetiştirmektedir. Turizm ve eğitim amaçlı doğa harikası olay her ülkeden insanlar için faydalı olarak bilinmekte.

Herkesi bu kutup ışıklarının gökyüzünde sunduğu muhteşem dans gösterisini görmesi gerekir. Orada yaşanan o güzel duygu ve doğa olayı kelimeler ile anlatılamaz. Kutup ışıkları öz güven, büyük deneyim için görülmesi gereken güzel bir doğa olayı, bilim adamları için araştırma, ekip çalışması bilimsel bakış acısı artırmak demektir. Gelin bu güzel doğa olayını görelim anlatalım yaşayalım. Gidin görün fotoğraflayın ve yaşayın gerçek olduğunu hissedin .

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.