Michigan Eyaletinde Otonom Hayat Başladı!

Paylaş

Otomotiv sektörünün son zamanlardaki en büyük çabası, sürücüsüz otomobiller. Bir çok firma son otomobil fuarlarında sadece yeniledikleri modellerle değil, otonom otomobilleri ile de karşımıza çıkmaya başlamıştı. Geleceğin otomobil teknolojilerinden biri olan otonom için 2020 yılı ve sonrası işaret ediliyor. Şu an ise aktif olarak kullanımı ve satışı yasak. Henüz yeterli güvenlik elde edilememesi, yeterli teknolojinin yakalanamadığı üzerinde durularak bu teknolojinin çıkışı geciktirilse de bazı bölgelerde bu teknolojiye imkan tanınması için yeni yasalar çıkarılıyor. Bunların başını ise ABD’de yer alan Michigan eyaleti oldu.

Şu an Dünya’nın hiç bir ülkesinde otonom sürüşe izin verilmiyor. Sadece testleri gerçekleştirilen otomobiller için Michigan eyaletinde yeni bir yasa çıkarıldı. Bu yasa kapsamında otonom sürüş özelliği bulunan otomobiller Michigan eyaleti trafiğinde yerini alabiliyor. Yani eğer Michigan’da yaşıyor ya da o bölgede yaşamayı planlıyorsanız otonom kullanımı serbestleşti. Tabi alım ve satımı da mümkün. Michigan bu açıdan şanslı olabilir fakat eyalet içerisinde otonom için ek güvenlik önlemleri alınması bekleniyor.

tesla-autopilot-otonom-otomobil

Otonom Yasası Genişletilecek!
Tabi aracın kullanımını serbest yapmak ya da alım satımına onay vermek bir avantaj kazandırmıyor. Çünkü beraberinde oluşabilecek riskler de oldukça fazla. Michigan bu riskleri göze almış gibi görünüyor. Şimdilik yasa kapsamı oldukça dar. Güvenlik için sanıyoruz bu kararın ardından otonom sürüşlere yönelik olan yasa genişletilecek. Yani kullanıcılar ve otonom otomobile sahip olanlar için farklı kriterler gelebilir. Örneğin otonom otomobil sahiplerine özel ehliyetler, sahip oma kriterleri, kullanılabilecek yollar gibi. Eğer Michigan Eyaleti yetkilileri bu konuda gerekli genişletmeyi yapmazsa olumsuz sonuçlara yönelik haberleri çok sık alabiliriz.

Kaza Yapan Otomobillerden Üretici Firma Sorumlu!
Otonom otomobillerin kaza yapması halinde farklı bir rapor ortaya çıkacak. Şimdiye kadar yapılan trafik kazalarında sürücüler suçlanırken, bundan sonrasında ise otonom sürüş modu aktifken kazada suçlu taraf sürücüler olmayacak. Haliyle üretici firmalar mesuliyet kabul edecek. Bu durum karışıklıkları ortaya getirir mi bilinmez fakat üretici firmalar otonom araçları piyasaya sunarken daha titiz davranacakları kesin. Gerek markaya olan güvenin azalmaması, gerekse insan hayatını tehlikeye atılmaması adına firmalar tüm testleri tamamladıktan sonra piyasaya otonom araçlar sunmaya özen gösterecek gibi. Nitekim hali hazırda bu teknolojiyi elinde bulunduran tüm firmalar otonom otomobillerini şu an piyasaya sunabilmesine rağmen ileri yılları işaret ediyor. Bu da güvenlik önlemlerien dair ne kadar titiz çalışmalar yapıldığının bir göstergesi.

google-self-driving

O kadar firma otonom sürüş özelliği bulunan otomobillerini piyasaya sunmamışken Michigan’da peki çıkan bu yasa hangi araçları kapsayacak o da merak konularından biri. Michigan’da şu an kullanılabilecek iki otomobil bulunuyor. Biri google tarafından üretimi gerçekleştirilen Google Self Driving arabası, diğeri ise Tesla araçlar. Tabi Tesla’nın her modeli değil. Sadece Autopilot özelliği bulunan araçları Michigan’da kullanılmaya hazır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir