USD
EURO
ALTIN

Modeminizi Mirai Virüsüne Karşı Koruyun!

Almanya’da etkili olan Mirai virüsü tehdit saçıyor. Bir çok modem arayüzüne girerek tehlike oluşturan ve bağlantı problemlerine sebep olan virüs, Türkiye için de tehdit oluşturabilir.

Modeminizi Mirai Virüsüne Karşı Koruyun!

Bu günlerde eğer internet bağlantı problemi yaşıyorsanız Mirai virüsüne maruz kalmış olabilirsiniz. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ve ardından bir süredir sessiz kalan virüs yeniden atak yapmaya başladı. Mirai virüsünün hedefi ise modemler. Hatta Zyxel marka modemleri hedef aldığı da söylentiler arasında. Almanya’da daha baskın şekilde hissedilen Miari virüsü tam 1 milyon kişinin internetine sızmayı başardı. Beraberinde ise çok fazla kişinin interneti problemli hale geldi.

Mirai virüsünün çalışma mantığı ise modem arayüzüne giriş için çok sayıda şifreyi denemesi. Eğer arayüze giriş gerçekleştirebilirse modem ayarlarını değiştirerek bağlantınızın kopmasına ya da kesintilere uğramasına sebep oluyor. Ayrıca saldırı sistemlerinden biri olan Botnet’in bir parçası olmanız sağlanıyor.

Türkiye Hedef Alınmadı Ama!
Şu an için ağırlıklı olarak Almanya hedef seçilmiş görünüyor. Türkiye ise hedef alınan ülkeler arasında değil fakat önümüzdeki günlerde olası bir saldırı Türkiye için de yapılabilir. O nedenle önleminizi şimdiden almanızı tavsiye ederiz.

Uzaktan Erişim İznini Kapatın!
Sorunun en basit çözüm yöntemi modeme uzaktan erişim iznini kapatmanız olacak. Bu fazlasıyla yetecek olsa da modem yazılımını güncel tutmanız da önemli rol oynayacaktır. Uygulama ve yazılım güncellemelere bilindiği üzere olası açıkları kapatma amacıyla gerçekleştirilmekte. Alacağınız iki önlem ile Mirai virüsünden ve olası bir çok modeme zarar veren virüsten korunmanızı sağlar.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.