Motorlu Taşıtlar Vergisi İçin Geç Kalmayın

Paylaş

O çok istediğiniz taşıtınıza uzun uğraşlar sonucunda kavuştunuz. Ama nasıl… Dişinizden tırnağınızdan arttırıp, kendinizi belki de sosyallikten alıkoyarak, ya da büyük borçlar içine girerek aldığınız motorlu taşıtınız için her şeyin bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Asıl göreviniz yeni başlıyor. Elbette bir de bunun için ödemeniz gereken bir vergi mevcut.

Trafik şube ya da bürolarına kayıt ya da tescil edilmiş olan her türlü motorlu taşıt için ödenmesi zorunlu olan motorlu taşıtlar vergisi, motorlu araçların sicil kayıtlarının başlanmasından itibaren ödenmeye başlanır ve sicil kayıtları silinene kadar ise ödenmeye devam edilir. Motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksiti Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. Ödeme işlemlerinin büyük bir karışıklık gösterdiğini de düşünebilirsiniz. Özellikle sürekli araç alıp satıyorsanız bu iş sizin için sandığından çok daha zor ve karmaşık olabilir. Zira, ilk 6 aylık süreç içerisinde aracın kaydının silinmesi durumunda, sonrasındaki 6 ayın vergisinin ödenmesi gereklidir. Oysa, ikinci 6 ayda kaydı silinmiş olan vergi dahilindeki motorlu araçlar için, bir sonraki seneye kadar motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekmemektedir.

Sahip olduğunuz motorlu taşıt, motosiklet ya da otomobil ise, sadece aracın yaşı değil, silindir hacmi de büyük bir öneme sahiptir. Aracınızın motorlu taşıtlar vergisini ödemek için bağlı olduğunuz il ya da ilçedeki vergi dairelerine gitmeniz yeterli olacaktır. Eğer vergi dairelerine gitmek sizin için tam bir eziyet halini aldıysa, anlaşmalı bankalar sayesinde bu eziyetten de kurtulmanız mümkün hale geliyor. İnternet bankacılığını kullanarak bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, sonrasında mutlaka işlemi gerçekleştirdiğiniz bankanın şubesine giderek dekont istememeyi unutmamalısınız.

Eğer motorlu taşıt vergisi hesaplama işlemini yaparken zorluk çekiyorsanız artık bunun çok kolay bir yolu var. İnternetten hesaplama yapabilmenin kolaylığını parmaklarınızın ucuna getiren generali.com, motorlu taşıt vergisi hesaplama işlemi ile size büyük bir kolaylık sunuyor. İhtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz bu sayfada hem yatırmanız gereken ücreti öğrenebilir, hem de işlemlerinizi kolayca gerçekleştirmenin keyfini sürebilirsiniz.

Eklenme : 17.07.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir