USD
EURO
ALTIN

NASA’nın Uzayda Yaşam Deneyi Başlıyor!

NASA’dan yeni bir deney. Uzayda Yaşam deneyi için her yıl farklı bir kişi uzaya gidecek ve orada bir yıl kalacak. Deneyin amaçlarının başında ise Mars’a yolculuk geliyor.

NASA’nın Uzayda Yaşam Deneyi Başlıyor!

Yıllardır süregelen sorulardan biri olan “Uzayda yaşam var mı?” sorusu artık yanıt buluyor. NASA, Mars’a yolculukta ciddi bir avantaj kazandıracak yeni çalışması ile ilgili bilgiler sundu. NASA’nın hedefi, Mars öncesinde Mars’a gidecek insanların sorun yaşamaması ve daha iyi adaptasyon içerisinde olması için bazı deneyler yapacak. Bu deneyler ise Uzay’da gerçekleştirilecek.

NASA’nın projesinin süreci tam 5 yıl olacak. Bu 5 Yılın her bir yılında farklı kişi uzayda kalarak deneyim kazanacak. Her astronot için ise önemli deney ve testler gerçekleltirilecek. Çok ince detaylarla farklılıkları kıyaslayacak olan NASA, böylece 2024 sonunda önemli bulgulara ve edinimlere sahip olmuş olacak.

Hedef Mars!
Yaşam Deneyi’nin en önemli kısmı ise Mars için hazırlık anlamına gelmesi. Mars’a ulaşım için doğrudan gidiş yolunu tercih etmeyen NASA, bu konuda yaşanabilecek sorunları gözlemleyecek. İnsan hayatını tehlikeye atan durumların olup olmadığı da ayrı bir pencerede izlenecek. Bu konuda NASA’nın en büyük çekincesi, uzun süre Uzay’da kalmanın insan sağlığına verdiği zarar. İç organların uzayda yaşamak için olumlu sinyaller vermediği biliniyor. Bu tür sorunlar için de özel önlemler alınarak astronotlar uzaya gönderilecek.

Uzaydaki yaşam deneyimi yaşayacak olan astronotların ayrıca özel çalışmalar yapacağı söylendi. Bu çalışmalar vücudu güçlendirme ve zinde tutma adına olacak. Yani uzaya giden astronot aynı zamanda orada ciddi efor harcayacağı çalışmalar gerçekleştirmek zorunda. Her yıl sonunda ise astronot değişerek farklı bir astronot gönderilecek.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.