Nissan Mitsubishi’ye Ortak Oldu!

Paylaş

Dev japon otomotiv devi Nissan, bir başka dev otomobil firması olan Mitsubishi’nin %34 oranında hissesini satın alarak önemli bir girişimde bulundu. Önemli bir ortaklığa soyunan iki dev firmanın, teknolojiyi daha hızlı yakalayabilme adına böyle bir hamle yaptıkları söylendi. Bu anlaşmanın benzeri geçtiğimiz günlerde Suzuki ve Toyota arasında da olmuştu. Fakat bu anlaşma maddiyata dayalı sözleşme içermiyordu.

Nissan’ın bu hamlesi Japonya ve bir çok ülkede önemli ses getirdi. Nissan’ın Türkiye’de dahil olmak üzere bir çok ülkedeki girişimlerini arttırması bekleniyorç Özellikle otomotiv sektöründe daha lider ruhlu otomobiller üretileceği konuşulan Nissan’ın, Mitsubishi’nin gücünden de faydalanacak.

2.29 Milyar Dolar Ödendi!
Nissan %34 hisse için Mitsubishi’ye tam 2.29 Milyar dolar ödeme gerçekleştirdi. Bu ortaklıkta Mitsubishi’nin son zamanlarda değer ve prestij kaybına uğramasının önemli bir etkisinin de olduğu konuşuluyor. Maddi sıkıntılar çeken firma bu anlaşma ile Nissan’ın kontrolüne geçiyor olsa da önemli bir toparlanma süreci yaşayacak.

%34 Hissesini Nissan’a veren Mitsubishi’nin %43’lük hissesi de Renault’ta bulunuyor. Hakimiyetini kendi bünyesinde tamamen kaybeden marka, sadece ismini koruyabilmiş durumda. Renault ve Nissan ise Mitsubishi’den aldığı hisse ile gücünü arttırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir