Paslanmaz Boru ve Çelikler Hakkında Genel Bilgiler

Paylaş

 

Paslanmaz çelikler içerisinde en az %10,5 krom bulundurmakta ve bu sayede paslanmazlık özelliği taşımaktadır. Krom, oksijen ile birleşmekte ve krom oksit oluşturmaktadır. Krom oksit ise çeliğin dış yüzeyinde gözle görülmeyecek kadar ince bir tabaka oluşturmaktadır. Oluşan ince tabaka paslanmaz çeliğe parlaklık kazandırırken aynı zamanda hava ve suyun çeliğin içerisine nüfuz etmesini engellemektedir. Ayrıca bu tabaka dışardan gelen çizilme gibi etkenlerle bozulursa kısa sürede krom ve oksijen burayı yenilemektedir. Bu da çeliğin paslanmamasını sağlamaktadır. Paslanmayan çelik daha uzun ömürlü olmakta ve özelliklerini aynen korumaktadır. Bu da kullanım alanlarının çok fazla olmasını sağlamaktadır. Paslanmaz boru, profil, köşebent gibi farklı ürünler üretilerek kullanım alanları çok daha artırılmaktadır. Üretilen bu ürünler bazı alanlardaki ihtiyaçları karşılamaktadır.

Dikişli Paslanmaz Boru Çeşitleri

Firmamızda satışı gerçekleştirilen, Paslanmaz boru türlerinden olan dikişli borular kendi içlerinde de farklı sınıflara ayrılmaktadır. Farklı sınıflara ayrılmasının temel sebebi ise bu boruların üretimlerinde kullanılan kaynaklardır. Paslanmaz borular öncelikle düz bir levha şeklinde üretilmekte olup daha sonra boru şekli verilmektedir. Boru şekli verilirken

  • TİG Kaynağı,
  • HF Kaynağı,
  • Lazer kaynağı kullanılmaktadır.

Kullanılan bu kaynakların farklı özellikleri ve dayanım güçlerinin farklı olması boruların da farklı özellikte olmasına neden olmaktadır. Bu kaynaklardan TİG uygulanırken atmosferde bulunan gazlardan etkilenmektedir. Bundan dolayı da kaynağın yapılacağı ortama argon gazı verilmekte ve atmosfer gazları dışarı atılmaktadır. Bundan sonra kaynak işlemi başlamakta ve HF kaynağına göre oldukça uzun sürmektedir. Uzun sürmesinden dolayı HF kaynağına göre çok daha sağlam yapıda olup bu kaynakla üretilen borular daha dayanıklıdır. HF kaynağı ise çok daha kısa sürmesine rağmen daha dayanıksızdır. Yüksek basınç içeren yerlerde bu kaynağa sahip olan borular kullanılmamaktadır.

Farklı Kalite Standartlarındaki Paslanmaz Lama Ürünleri

Paslanmaz lama dayanıklı olmasından dolayı özellikle bağlantı noktalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yapısından dolayı özellikle gıda sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Paslanmaz lamalar çeliğin yapısına göre farklı kalite standartlarına göre üretilmekte olup kullanılacak olan yere göre bu kalite standartlarından uygun olanlar tercih edilmektedir. En kaliteli ürünler 304 ve 304L kalite standartlarına sahip olanlar olup genellikle bu ürünler diğerlerine göre daha fazla tercih edilmektedir. Bu ürünlerin kalınlıkları da değişkenlik gösterebilmekte ve 5 mm ile 50 mm arasında olabilmektedir. Bunun dışında 316L kalite standartlarındaki üründe oldukça fazla tercih edilmekte ve uygun yerlerde kullanılmaktadır. Paslanmaz lamaların kalınlıkları 630 (PH 14-4) kalite standartlarında olması gerekmektedir. Bu paslanmaz lamaların kalınlıkları biraz daha fazla olabilmekte ve 25 mm ile 100 mm arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Karaca Paslanmaz tarafından satışı gerçekleştirilen;  Paslanmaz boru üretiminde kullanılan bir başka yöntem ise lazer kaynağıdır. Lazer kaynağı TİG kaynağı kadar sağlam olmasına rağmen yapılması onun kadar uzun sürmemektedir. HF kaynağında olduğu gibi oldukça kısa süren bu kaynağın yapılması ise oldukça zordur. Lazer kaynağı yaparken ciddi bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Lazer kaynağı yapan kişinin ince işçilik yapabilme yeteneğinin olması gerekmektedir. Dikişli borular genellikle daha düşük basınç içeren yerlerde kullanılmaktadır. HF kaynaklı olanlar ise basınçlı bölgelerde çok nadiren kullanılmakta olup bunun nedeni ise dayanıksız olmasıdır. Paslanmaz boru fiyatları ve fiyat listesinden bilgi için bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir