USD
EURO
ALTIN

Tekrar Görmeyi Sağlayacak Teknoloji!

Görme yetisini kaybetmiş ya da doğuştan bu yetiye sahip olmayanlar, ilerleyen teknoloji sayesinde bu özelliği kazanabilecekler. Yapılan bilimsel çalışmalar bu konuda önemli bir adım atılmasına neden oldu.

Tekrar Görmeyi Sağlayacak Teknoloji!

İnsanlarda 5 duyu organı bulunmaktadır bilindiği gibi bunlardan en önemlisi Gözdür. İnsanların karanlık bir hayatla mücadele etmeleri oldukça zordur bilindiği gibi. Gelişmiş teknoloji sayesinde bilim adamları Biyonik gözü yarattılar. Biyonik göz sayesinde doğuştan görmeyenler ve bir sebepten dolayı görme hissini kaybeden kişiler tekrar görebilecekler. Dünya nüfusunda bilinen 42 Milyon görme engelli insan bulunmaktadır. Biyonik göz geliştiricisi Prof. Dr. Makato Tamai sayesinde 42 milyon insana umut ışığı doğmuştur.

1500 ışık sensörü bulunan bir çip sayesinde gözün arka kısmına yerleştirilmektedir ve ilk uygulamada iki kişi yıllar sonra görmeyi başarmıştır. Biyonik göz 1500 ışık sensörlü çip sayesinde elektrik sinyallerini dönüştürerek görülen görüntüleri beyne aktarılmasını sağlamaktadır. İlk denemeleri 10 yıl önce talihsizce geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı görme duyusunu kaybeden James’a uygulandı. Ameliyattan sonra profesörler sistemin çalışması için gerekli olan tuşa bastıklarında James her yeri ışık kapladı diyerek tepki vermiştir ve parlayan bir ışığa baktığını ifade etmiştir. Ameliyattan bir süre sonra nesneleri algılayabildiği ve kısa süre sonrada bu duruma alıştığını belirti. James gibi gece körlüğü olan ve görme hissini kaybeden Robin Millar da yapılan başarılı ameliyat sayesinde gözleri görmeye başlamıştır. Tekrardan görebildiğinde ilk olarak büyük bir ışığın parlamasını hissettiğini belirtmiştir. Biyonik göz ameliyatı yaklaşık olarak her hangi bir aksilik çıkmadığı taktirde 10 saat kadar sürmektedir.

Türkiye’de ise bu ameliyatı ilk olarak Dünya Göz Hastanesinde uygulanmıştır. Dünya’da daha 150 kişiye uygulanmış olan bu ameliyatı Türkiye çok kısa bir süre içerisinde tam anlamıyla gerçekleştirebilmektedir. Argus II- Biyonik Göz ameliyatı yapılan ilk Türk olan Dilek Ümran Öztürk ameliyattan bir süre sonra “İkinci Hayatına Başladığını ve Adeta Bir Mucize Yaşıyorum” diyerek belirtmiştir. Argus II Biyonik Göz ameliyatını retinitis pigmentosa hastalığına bağlı daha sonradan görme engeli yaşayan kişilerin ışık algılarını ve gölge hislerini artırarak görme seviyeleri yükseltilmektedir. Biyonik göz kullanılan gözlükte bulunan kamera sayesinde beyine görüntüler iletilerek çalışmaktadır. Gözün iç kısmına yerleştirilen çip sayesinde gözlükte bulunan kameranın görüntüleri beyine aktarılarak görme ve hissetme özelliği kazandırılıyor.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.