USD
EURO
ALTIN

Uçan Otomobil Sürüş Testleri Başlıyor!

Arzuladığımız, trafiğe çözüm olmasını beklediğimiz uçan otomobiller için Airbus tarih verdi. Test sürüşlerine başlayacak olan Airbus firması, 2020’de ilk kullanıma sunmanın hazırlığını yaptığını bildirdi.

Uçan Otomobil Sürüş Testleri Başlıyor!

90’lı Yıllarda popülerleşen ve 2000’li yıllarda gelmesi beklenen uçan otomobiller, pek beklenen tarihte çıkışını gerçekleşmedi. 90’lı Yıllardaki en büyük beklenti olan uçan otomobiller için çok sayıda hayal gücümüzü zorlayan film yer aldı. Fakat gerçeğe döndüğümüzde uçan otomobillere ilişkin hiç bir iz bulamamıştık.

Fakat bu durum artık sona eriyor. Trafik çilesine son verecek ve tüm dünyaya çağ atlatacak olan uçan otomobil için ilk adım Airbus firmasından geldi. Bilindiği üzere şuan hava yolları şirketlerinin çok sayıda kullanımını gerçekleştirdiği bir uçak modeli ve markası. Alman ve Fransız ortak girişimi ile kurulmuş olan uçak firması bu günlerde daha fazla ülke tarafından ortak şekilde yürütülüyor. Hava yollarında öncü firmalardan biri olan Airbus, bu değere layık olmak için öncülüklere devam etmek istiyor. Bu nedenle uçak üretiminin yanı sıra uçan otomobiller üzerine de çalışmalar yürütülüyor.

İlk Test 2018’de!
Uçan otomobiller hakkında belkide en önemli tarihi atılım Airbus tarafından resmi olarak açıklandı. Alınan bilgilere göre uçan otomobilin sürüş testleri için ilk denemeler önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilecek. 2017’de çalışmaların devam etmesi, 2018’de ise ilk test sürüşünün gerçekleşmesi bekleniyor. Airbus firmasının hedefi ise 2020 yılında uçan otomobilin lansmanı yapılabilir.

airbus

Herkes Kullanamayacak!
Uçan otomobillere ise herkes sahip olamayacak. Daha doğrusu herkesin kullanımına imkan tanınmayacak. Bu konuda ilk alınan kararlara göre sadece pilotlar kullanabilecek. Fakat pilot olmayan diğer sürücüler içinde başvurular değerlendirilerek uçan otomobil kullanmak için yol açılacak. Yani şuanki araba kullanmak için alınan ehliyetler gibi uçan otomobiller içinde bir prosedür devreye girecek. Buna rağmen otomobilde olduğu gibi kolay ehliyet almak pek mümkün değil. Çok daha zorlayıcı kriterlerin olacağı tahmin ediliyor.

Airbus cephesi uçan otomobil girişimini neden ön planda tuttuklarını da açıkladı. CityAirbus ismi verilen uçan otomobiller için şehir içerisi taşımacılığa aktif çözümler getirebilmek için böyle bir girişim içerisinde olduklarını duyurdu. Bir çok ülkenin merkez yerlerinde trafik sorunu baş gösteriyor. Uçan otomobiller ise bu soruna çözüm olacak gibi. Tabi 2020’de çıksa bile hangi tarihlerde aktif olarak yaygınlaşacak, hangi fiyatlardan uçan otomobil sahibi olunabilecek soru işaretleri oldukça fazla. Tabi hava yolu içinde önemli düzenlemelerin getirilmesi gerekiyor. Bu süreç biraz uzun sürebilir. Otomobilin uçanını üretmekten çok kullanım süreci ve ne zaman yaygınlaşabileceği merak konusu olacak gibi. 2020’de çıkacak uçan otomobillerin yaygınlaşması 2050’yi görebilir.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.