USD
EURO
ALTIN

Vodafone Volte ile İletişim Kalitesi Artıyor!

Vodafone, sesli aramalar için VoLTE teknolojisini iPhone cihazlar için de aktifleştirdi. Artık sadece android kullanıcıları değil iPhone kullanıcıları da HD ses kalitesiyle birlikte VoLTE teknolojisinden faydalanabilecek. Tabi sadece destekleyen telefonlar için geçerli.

Vodafone Volte ile İletişim Kalitesi Artıyor!

Vodafone, sesli iletişim kalitesini arttırıyor! Voice over LTE (VoLTE) teknolojisi sayesinde sesli görüşmelerde daha iyi bir hizmet sunan Vodafone, bu konuda bir adım daha atarak artık iPhone cihazlarda da desteklendiğini resmi olarak açıkladı. Daha önce Android kullanıcıları tarafından kullanılabilen bu özellik iPhone için henüz yeni geldi. Android işletim sistemine sahip cihazlarda LTE teknolojisi bulunduğu taktirde VoLTE özelliğinden yararlanmak mümkündü. Tabi Vodafone kullanımı sağlanıyorsa.

VoLTE Ne İşe Yarıyor?
Vodafone tarafından bugün ortaya çıkan özellik hakkında çok fazla bilgiye sahip değilseniz bu yazımızdan sonra yeterli bilgiye sahip olabileceksiniz. Açılımı Voice over LTE olan LTE teknolojinin gelişmiş düzeyi olan VoLTE, telefon görüşmelerinde yüksek standart sunarken, arama süresinde de önemli bir iyileştirme sağlıyor. Aktif olarak 4.5G kullanıcısıysanız arama yaptığınız anda çağrıların başlatıldığı şebeke, geçmişte sık duyduğumuz fakat günümüzün gerisinde kalan 2G ve 3G ile sağlanıyor. Mobil cihazların eski şebeke alt yapısı ile arama yapması nedeniyle kalitesiz bir iletişim sağlanıyordu.

Arama Süresi Düştü!
Şimdi de belirgin farklılıklara geçelim. VoLTE teknolojisini kullanmak için tüm şartlar sizde bulunuyorsa ilk olarak farkına varacağınız durum, arama yaptığınızda bekleme süresi ve karşıya çağrının gitme zamanı sadece 1-2 saniye kadar kısa olacak. Eski şebekeyi kullananlar, yani VoLTE teknolojisiyle tanışmayanlar 5-10 saniye arasında bir süre beklemek zorunda kalıyor. Aslında bu durumun avantajı olduğu kadar dezavantajı da var. Örneğin yanlışlıkla aradığınız kişi için arama butonuna bastığınız anda çağrı karşı tarafa iletilmiş olacak. Bu durumda çağrıyı iptal etmek isteseniz de iş işten geçmiş olacak.

HD Ses Kalitesi!
HD sadece bir görüntü olarak değil, hayatımızda ses kalitesi olarak da karşımıza çıkıyor. VoLTE teknolojisini barındıran GSM operatörü ve telefon kullandığınızda HD ses kalitesi ile görüşme sağlayacaksınız. Karşı taraftan sesler çok daha iyileştirilmiş şekilde net duyulabilecek. Sesini alamıyorum, ne dediğini anlamıyorum, sesin boğuk geliyor gibi sorunlarla artık pek karşılaşılmayacak.

iPhone 5 Kullanıcılarına Şok!
Vodafone açıklamasına bakılırsa iPhone 5 kullanıcıları bu durumdan pek memnun kalmayacak. Çünkü iPhone 5 ve 5S modellerde VoLTE özelliği kullanımı sağlanmayacak. iPhone SE, iPhone 6 ve iPhone 7 (S ve Plus Modeller Dahil) modellerinde kullanılabilecek. Tabi tek mağduriyet iPhone 5 kullanıcıları için geçerli değil. Çok sayıda android cihaz için de uyumluluk problemleri söz konusu. Eğer yeni telefon alacaksanız artık VoLTE özelliğinin de olması ciddi bir kriter haline gelecek.

YORUMLAR


    0 YORUM

Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları Teknovakit.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden, kanuna aykırı şekilde izinsiz olarak kopyalanamaz ve harici yerde kullanılamaz.